Úvod > Nejnovější kamera od GitUp vyvolala vlnu zájmu
Nejnovější kamera od GitUp vyvolala vlnu zájmu
24.05.2016 14:39
Nejnovější kamera od GitUp vyvolala vlnu zájmu.
Kamera slibuje 2K video, stabilizaci pomocí gyroskopu a kvalitní senzor.
Jak dopadla v našem testu?
Tolik zájmu jako o kameru GitUp Git2 jsme snad nezaznamenali u žádné jiné kamery a dotazy, kdy bude tato novinka v recenzi, byly na každodenním pořádku. Protože už kamera GitUp Git1 byla parádní, očekávání od Git2 byla veliká!
Obsah prodejního balení
Kamera GitUp Git2 dorazila v prodejním balení, které má označení „Pro Packing“. Najdete v něm spousty příslušenství, které se pro použití outdoorových kamer hodí. Kromě voděodolného pouzdra, se kterým se můžete potápět až do hloubky 30 metrů, tak dostanete i držáky na helmu či kolo. A to pochopitelně není všechno.
Psal jsem to už u levnější Git1 a napíšu to i u této kamery. Designově se kamera velmi povedla. Hlavně šrouby na přední straně vypadají efektně. Zde také naleznete zapínací tlačítko (to slouží i pro přepínání mezi režimem videa a focení), dvojici diod a objektiv. Dioda je také na horní straně kamery a to spolu s tlačítkem, které slouží pro začátek nahrávání či pořízení fotografie. Na pravé straně kamery GitUp Git2 je slot pro paměťovou kartu (ta může být až do velikosti 64GB), tlačítko pro vstup do menu (krátké stisknutí) nebo pro zapnutí WiFi (dlouhé stisknutí). Zapnutou WiFi signalizuje modrá dioda, které je také umístěna na pravém boku kamery.
Levá strana kamery je vyhrazena pro mikrofon, microHDMI a miniUSB zdířku. Do mini USB se dá připojit dokonce i externí mikrofon, ale o tom až později. Pod krytkou na spodní straně je už jen baterie. Ta má velikost 950 mAh. Zajímavá je i zadní strana, kde najdete 1,5“ displej. Musím říct, že tohle chválím u každé kamery, která displej má. Nejen že usnadňuje nastavování v menu, ale díky němu máte i přehled o tom, co zrovna natáčíte.
Kamera GitUp Git2 oslní i svými HW parametry. Senzor je totiž od společnosti Sony, konkrétně se jedná o Sony Exmor IMX206 a disponuje 16MPx rozlišením. Nešetřilo se ani na procesoru a do kamery byl osazen Novatek 96660. Díky této kombinaci dokáže Git2 natáčet videa v 2K rozlišení (1440p) při 30fps. Full HD video (1080p) má dokonce 60 snímků za sekundu. 120 snímků za sekundu získáte u HD videa a to se tak hodí zejména na zpomalené videa. Velmi zajímavé je, že ač je kamera oficiálně 2K, tak to není její maximum! Více prozradím až v kapitole o kvalitě videa z kamery.
Dálkové ovládání a externí mikrofon
S kamerou dorazilo na testování i velmi zajímavé příslušenství, které si ke GitUp Git2 můžete dokoupit. Externí mikrofon i podpora dálkového ovládání se jen tak u těchto kamer nevidí.
Dálkové ovládání můžete připevnit na ruku jako hodinky a velmi usnadňuje práci s kamerou. Najdete na něm 4 ovládací prvky a dvojici diod. S ovladačem tak můžete kameru přepínat mezi režimem focení a videa, zapnout nahrávání videa či pořídit fotografii. Nechybí možnost zapnout nebo vypnout WiFi a také vypnout celou kameru.
U outdoorových kamer je velmi často kritizován zvuk. S kamerami GitUp máte možnost to vyřešit a to připojením externího mikrofonu. Ten se zapojuje do miniUSB zdířky a má na sobě klipsnu pro upevnění na oblečení. Dokonce i kabel je velmi dlouhý (cca 1,9 metru) a můžete tak nahrávat zvuk z opravdu velké vzdálenosti od kamery.
Samotnou kvalitu zvuku můžete posoudit na následujícím videu.
Fotíme s GitUp Git2
Většinou u této kapitoly píši, že fotky nejsou to hlavní, co by měla outdoorová kamera umět a čím by měla vynikat. Budu to muset asi přehodnotit. Senzor Sony Exmor IMX206 patří totiž k tomu lepšímu a v cenové kategorii jako má Git2 dokonce lepší nenajdete. Navíc kamera má i parádní světelnost a to f/1,8! Podle toho také vypadají fotky. Nejen, že jsou celkově povedené, ale hlavně barevně jsou na tom velmi dobře. Tedy barevné podání je velmi blízké tomu reálnému a jedná se asi o to nejlepší, co jsem u těchto kamer viděl. Fotkám lze snad vyčíst jen vyšší šum při plném rozlišení 16MPx a ještě jen v případě, že se na fotku budete dívat v plné velikosti.
Kvalitu fotografií posuďte sami.
2K i 4K aneb to nejlepší video?
2K kamera, které u mí i 4K video? Opravdu je to tak. Výrobce se o tom nikde nezmiňuje, ale opravdu GitUp Git2 umí i toto rozlišení. Ale není to tak jednoduché. 4K video je totiž interpolované a maximální rozlišení je 2880x2160 bodů. Nicméně i tak je to velmi příjemný bonus pro ty, kteří si koupí 2K kameru. Když jsme u toho 2K rozlišení, tak to je už nativní (2560x1440) a je točeno s 30 snímky za vteřinu. Video v tomto rozlišení má velmi dobrou ostrost a barevnou věrnost. To samé platí i o Full HD videu. Tady jsou kvality natočeného videa opravdu parádní a to i díky 60fps. Video je dostatečné ostré, zvládá více než dobře rychlý pohyb a barevnost videa je i v tomto případě na jedničku. Dokonce i video z interiéru za špatné světelnosti je velmi slušné.
Než si pustíte videa, musím zmínit další věc. A tou je gyroskop. Rukami mi prošlo několik kamer, které právě na stabilizaci pomocí gyroskopu sázelo. To co jsem však viděl právě u GitUp Git2 mě dostalo. Prosím ostatní konkurenční výrobce kamer, aby si pořídili kameru Git2 a pořádně prošťourali nastavení FW a poté to implementovali do svých kamer! Jinými slovy: stabilizace u GitUp Git2 funguje na jedničku! Dokonce i s hvězdičkou.
Kamera GitUp Git2 umí také měnit úhel záběru nahrávaného videa. A to ve dvou nastaveních: 160 a 120°. Širokoúhlý 160ti stupňový úhel nabízí efekt rybího oka a opravdu velký záběr (tedy to, co se od těchto akčních kamer očekává). Bohužel jak to vypadá, tak úhel 120° je jen jakýmsi vyříznutím videa z toho nativního širokoúhlého a při tomto nastavení se tak rybího oka nezbavíte.
Závěr
Kameru GitUp Git2 si aktuálně můžete koupit ZDE (a to včetně příslušenství za zvýhodněnou cenu). Největším konkurentem pro tuto kameru je SJCAM SJ5000X Elite. Ta má podobné hardwarové parametry, ale se svou cenovkou je nad Git2. A ač to v recenzích nedělám, tak musím zhodnotit tentokrát i cenu. Ta je prostě u GitUp Git2 bezkonkurenční. Protože za zmíněné peníze dostáváte velmi dobře zpracovanou outdoorovou kameru, které má kvalitní senzor a účinnou stabilizaci. Pořízené videa jsou taky jedny z nejlepších, které jsem u sportovních kamer viděl. Navíc výrobce GitUp přináší ke svým kamerám vychytávky jako je externí mikrofon, dálkové ovládání nebo podpora 64GB paměťových karet.
Pokud bych měl hledat nějaké negativa u této kamery, tak jen velmi těžce. Napadá mě snad jen rozdělení menu na dvě části a tedy složitější pohyb v něm. Přestože má kamera baterii o kapacitě 1050 mAh, tak bych si uměl představit větší kapacitu baterie.
Z toho co jsem napsal je asi více než zřejmé, že kamera GitUp Git2 na mě zanechala velmi dobrý dojem. A i přes zmíněné negativa je to v současné době nejlepší kamera, kterou jsem měl možnost otestovat.
Celkové hodnocení GitUp Git2: 95%
Plusy:
+ skvělá kvalita videa ve 2K i 1080p rozlišení
+ velmi dobrý senzor od Sony a s tím spojená kvalita fotografií
+ podpora dálkového ovládání a externího mikrofonu